Welcome to Sign in | Help
in Search

Export de poze din SQL Server 2005

Last post 02-25-2009, 1:25 PM by valky. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-25-2009, 10:55 AM 6833

    Export de poze din SQL Server 2005

    Buna ziua,

    Am si eu o mica nelamurire.

    Am o tabela (PozeArticole) intr-una din bazele de date in care sunt stocate niste imagini.
    Pt. motive independente de vointa mea, ele sunt stocate in format "image", asa a venit aplicatia.

    Vreau sa extrag aceste poze din baza si sa le export in fisiere jpeg.

    Asa ca am facut un Data Flow, cu un OLEDB Source (catre PozeArticole) legat de o transformare Export Column.

    La Extract Column am coloana ce contine imaginile (Poza) si la File Path Column am coloana ce contine path-ul unde tb. sa salveze poza respectiva (Path) -> (e.g. pt articolul 1, path-ul este "C:\poze\1.jpg")

    Problema e ca daca ii dau run, nu se intampla nimic ... din cate stiu nu am nevoie de nicio alta destinatie, Export Column nu are nevoie.

    Trece de validare si ramane OLEDB Source galben si nu se intampla nimic (nu primesc niciun mesaj) si ramane asa forever.

    Daca aveti vreo idee, v-as ramane etern recunoscator.

    Va multumesc,
    Valentin

    P.S.: stiu ca in 2000 era un utilitar textcopy care era destul de facil pt exportul de poze, dar din pacate, nu mai exista in 2005.
  •  02-25-2009, 11:21 AM 6834 in reply to 6833

    Re: Export de poze din SQL Server 2005

    Intre OLEDB Source si Export Column eu as baga un task Derived Column care "fabrica" o cale de fisier, noua coloana sa fie ceva de genul "c:\\poze1\\" + (DT_WSTR,50)IdentificatorulImaginiiDvs + ".jpg"

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  02-25-2009, 11:39 AM 6835 in reply to 6834

    Re: Export de poze din SQL Server 2005

    O alta cale ar fi sa scrii o aplicatie .NET simpla care citeste coloana din tabel si o scrie pe disc - chestiune "atinsa" in discutia de mai jos:

    http://www.sqlteam.com/forums/topic.asp?TOPIC_ID=101754

    Codul TSQL prezentat acolo nu mi se pare o idee prea buna. Eu as "merge" pe .NET (---> vezi clasele de tip "stream").

  •  02-25-2009, 1:16 PM 6837 in reply to 6834

    Re: Export de poze din SQL Server 2005

    Aveam impresia ca asta facea si file path column, ii dadea calea unde sa salveze.

    O sa incerc acum si cu derived column inainte.

    Multumesc
  •  02-25-2009, 1:25 PM 6838 in reply to 6834

    Re: Export de poze din SQL Server 2005

    ggciubuc:
    Intre OLEDB Source si Export Column eu as baga un task Derived Column care "fabrica" o cale de fisier, noua coloana sa fie ceva de genul "c:\\poze1\\" + (DT_WSTR,50)IdentificatorulImaginiiDvs + ".jpg"


    A mers minunat !

    Multumesc frumos si scuzati stangacia :)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems